Пятница, 08 января 2016 11:13

Право чини, щодо яких правові наслідки пов’язуються з настанням певної обставини

Автор Шрамко А.В.
Оцените материал
(0 голосов)

Право чини, щодо яких правові наслідки пов’язуються з настанням певної обставини

 

Право чини, щодо яких правові наслідки пов’язуються з настанням певної обставини, нерідко називають „умовними правочинами”, маючи на увазі право чини, щодо яких виникнення, припинення або видозміни цивільних прав і обов’язків пов’язані з настанням певної події. При цьому вказана подія має відповідати двом вимогам:

1)    вона ще тільки має настати в майбутньому;

2)    щодо неї невідомо точно: настане вона чи ні.

Залежно від того, чи пов’язують сторони з нею виникнення, зміну, чи припинення правовідносин, умова може бути відкладальною або скасувальною.

Якщо настання умови тягне виникнення, зміну або інші видозміни цивільних прав і обов’язків, то це умова відкладальна. Значення її в тому, що у момент укладення правочину права та обов’язки сторін ще не виникають: їх виникнення відкладене до настання певної події. Наприклад, якщо здачу квартири в оренду пов’язують зі вступом сина до вищого навчального закладу, то має місце відкладальна умова.

Якщо настання умови тягне припинення цивільних прав і обов’язків, то це умова скасувальна. Наприклад, якщо квартиру здано в оренду до вступу сина до вищого навчального закладу, то має місце скасувальна умова.

 

Частинами третьою та четвертою ст. 212 ЦК України передбачені засоби запобігання недобросовісному сприянню настання умови або створенню перешкод для настання умови з боку учасників правочину. Так, якщо настанню обставини, що є умовою набрання чинності або припинення правочину недобросовісно перешкоджала сторона, якій це невигідно, обставина вважається такою, що настала. Навпаки, якщо сторона, якій це вигідно, недобросовісно сприяла настанню обставини, з якою пов’язують виникнення припинення або видозміни правовідносин, то припускається, що ця обставина не настала. Таким чином, і в одному, і в другому випадку умова ніби захищається від „сторонного” впливу і їй повертаються властивості факту об’єктивної дійсності. 

Прочитано 651 раз Последнее изменение Среда, 27 февраля 2019 14:26